9 травня 2025 року Україна, як очікується, продовжить воєнний стан щонайменше до 6 серпня, якщо тільки не станеться істотної зміни у військовій ситуації.
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяПротягом цього періоду уряд продовжує оновлювати свої закони про мобілізацію, щоб відобразити війну, вносячи зміни, що впливають на право на участь, відстрочки та штрафи.
Мобілізація чоловіків у віці 50 років і старше
Хоча існує поширена думка, що чоловіки старше 50 років звільняються від мобілізації, це вірно лише частково. Усі чоловіки молодше 60 років, як і раніше, підлягають призову, особливо ті, хто має військово-облікові спеціальності, що мають великий попит, як-от механіки, водії, інженери та медичні працівники.
Здебільшого людей, старших за 50 років, призначають на ролі, що вимагають менших фізичних навантажень, як-от територіальна оборона або допоміжні операції. Однак ті, хто перебуває у чудовій фізичній формі та має сильну мотивацію, все одно можуть розглядатися для більш активних бойових обов'язків.
Крім того, категорія «обмежена придатність» дає змогу особам із певними обмеженнями зі здоров'я служити в небойових ролях, як-от логістика або в ТЦК і СП.
Мобілізація жінок: поточна ситуація
Хоча масовий призов жінок наразі не планується, жінки з медичною освітою можуть бути залучені до невійськових ролей за умови, що їхні роботодавці повідомлять про їхню кваліфікацію в ТЦК. Наразі участь жінок у Збройних силах здебільшого добровільна і обмежується медичними, логістичними або адміністративними ролями.
Вагітні жінки зберігають законне право на звільнення зі служби. У разі необхідності список відповідних професій для жінок може бути розширено в майбутніх хвилях мобілізації.
Мобілізація молодих людей:
Усі українські чоловіки повинні зареєструватися у військових органах після досягнення 18 років, хоча це не призводить автоматично до призову. Студенти, зараховані до визнаних навчальних закладів, як українських, так і міжнародних, мають право на відтермінування за умови надання належних документів. Для нестудентів або тих, хто завершив свою освіту, процес передбачає медичне обстеження та перевірку даних військового обліку, після чого вони можуть бути мобілізовані або направлені до резервних частин.
Парламент пояснив, що не переглядатиме пропозиції про зниження мобілізаційного віку. Однак наразі увагу зосереджено на формуванні нових резервних формувань, де молоді люди можуть служити на більш гнучких умовах.
Зміни в правилах відстрочки для студентів
Нова законодавча пропозиція спрямована на обмеження зловживань відстрочками для здобуття освіти. Згідно з цим законопроєктом, тільки особи, які здобувають свою першу вищу освіту відповідно до національної освітньої структури, збережуть право на відстрочку. Ті, хто вступає на програми, нижчі або еквівалентні їхній поточній кваліфікації, особливо після 25 років, можуть втратити цей привілей. Відстрочка охоплюватиме лише стандартну тривалість обраної освітньої програми.
Пропозиція відповідає на помітне збільшення кількості студентів чоловічої статі старше 25 років, які вступають до навчальних закладів з очевидною метою уникнути мобілізації. Якщо новий закон ухвалить Верховна Рада, він обмежить відстрочки для запобігання подібних зловживань.
«Контракт 18-24»: можливість для молодих людей
Програма «контракт 18-24» націлена на молодь віком від 18 до 24 років, пропонуючи їм річний військовий контракт зі значними фінансовими та соціальними пільгами. Хоча було подано понад 2000 заявок, тільки близько 500 контрактів було завершено. Багато заявників відмовилися від участі до завершення процесу через особисті або сімейні проблеми.
Учасники можуть отримати до 2 мільйонів гривень загалом, включно з початковим бонусом за реєстрацію в розмірі 1 мільйона гривень, щомісячними надбавками і бонусами за бойові завдання. Програма також надає можливості для подорожей, житло з 0% іпотечною ставкою, безоплатні державні послуги та доступ до державної освіти. Наразі ініціатива перебуває на пілотній стадії та поширюється на певні військові бригади, зазначені на офіційному сайті 18-24.army.gov.ua та в мобільному застосунку «Резерв+».
Оплата штрафів за порушення військового обліку
Починаючи з літа, особи, зареєстровані в застосунку «Reserve+», можуть сплачувати штрафи за порушення військового обліку зі знижкою 50%. Щоб отримати право, людина має визнати порушення, отримати повідомлення про порушення та сплатити штраф протягом 20 днів через додаток. Військовослужбовці мають право на повне скасування штрафів. Ці зміни є частиною Закону № 4316-IX, нещодавно підписаного президентом Володимиром Зеленським.
Крім того, Міністерство оборони планує запровадити нові категорії відстрочок через додаток у травні. До них відносяться тимчасові відстрочки за станом здоров'я (від 6 до 12 місяців) і для батьків, подружжя яких наразі служить і в яких є дитина віком до 18 років.
Поїздки за кордон: хто може покинути країну
Обмеження на міжнародні поїздки для військовозобов'язаних чоловіків віком від 18 до 60 років залишаються чинними. Лише певним особам дозволено перетинати кордон, зокрема:
Особи з інвалідністю I або II групи;
Батьки трьох і більше дітей віком до 18 років;
Законні опікуни інвалідів або тяжкохворих членів сім'ї;
Студенти, які навчаються в іноземних навчальних закладах (за наявності відповідних документів);
Ліцензовані водії, які перевозять гуманітарну допомогу або товари за офіційними дозволами Міністерства інфраструктури.
Важливо зазначити, що будь-яка спроба виїзду з України з використанням підроблених документів або шляхом ухилення від реєстрації є незаконною і тягне за собою серйозні наслідки відповідно до законодавства України.
Нагадаємо, загальна мобілізація в Україні: тепер не всі жінки зможуть виїхати за кордон
Раніше «hyser» повідомляв, мобілізація стане жорсткішою і буде посилена - крайня необхідність
Як повідомляв «hyser», відстрочки від мобілізації хочуть масово анулювати: хто перший у списках на заклик